May 4, 2020

Kiedy będą otwarte biblioteki?

Kiedy będą otwarte biblioteki? Każdy zadawał i nadal zadaje sobie to pytanie podczas epidemii. Wprowadzone zarządzenia spędziły sen z powiek regularnym ich gościom oraz uczniom czy studentom. 4 maja jest dniem,w którym został zniesiony zakaz działalności bibliotek, jednak nie oznacza to, że wszystkie biblioteki zostały otwarte w tym dniu.

Biblioteka Narodowa przekazała informację, że zdjęcie zakazu działalności bibliotek nie oznacza konieczności ich otwarcia. Dlaczego? Odpowiedź jest prostsza, niż nam się wydaje. Decyzję o otwarciu biblioteki ma podjąć dyrektor placówki w porozumieniu z organizatorem i sanepidem.

Jakie rekomendacje dla otwarcia bibliotek

Każda biblioteka, która zostanie otwarta, musi zostać przystosowana do bezpiecznego korzystania z niej. Ilość osób zgromadzonych w danym pomieszczeniu jest jednym z kluczowych aspektów. Żadna z bibliotek nie powinna zostać otwarta, jeśli bibliotekarze, czy personel nie będą dysponowali maseczkami, rękawiczkami oraz płynem dezynfekcyjnym.Placówki mogą mieć ograniczony wstęp. Może zdarzyć się też tak, że zostaną otwarte tylko wypożyczalnie książek, a dostęp do księgozbioru czy innych powierzchni biblioteki, w tym czytelni, będzie dość ograniczony, a nawet niemożliwy.

Ebiblioteki zamiast bibliotek w okresie koronowirusa

E-biblioteki naukowe powstawały i powstają, by ułatwić życie tym, którzy jeszcze się uczą. Jedną z nich jest biblioteka internetowa booksbox  - biblioteka naukowa na wyciągnięcie telefonu czy tabletu. Dzięki wygodnej aplikacji mamy dostęp nie tylko do całych książek, ale też do poszczególnych interesujących nas rozdziałów i fragmentów. Czy może być jeszcze łatwiejsza pomoc w nauce w czasach epidemii? Sytuacja w kraju nie zachwyca, ograniczenia spowodowały niemały chaos.

Jak korzystać z czytelni w okresie ograniczonym otwarcia bibliotek?

Co mają w tej sytuacji robić ci, którzy w czytelniach, bibliotekach spędzali swój czas przeznaczony na odpoczynek czy naukę? Technologia, czyli dostęp do Internetu oraz rozwój aplikacji, spowodowała rozkwit działalności online. Serwisy udostępniające ebooki prześcigały się różnymi ofertami zachęcającymi czytelników do zainteresowania się ofertą oraz inną formą niż książka papierowa. Uczniowie i studenci mogą także liczyć na wsparcie w tym zakresie. Jeszcze przed nakazami oraz zakazami w związku z koronawirusem mieli swobodny dostęp także do ksero, by ułatwić sobie naukę, czy dostęp do rzadkich woluminów. Teraz mają możliwość zdobyć nawet konkretne strony z wybranych książek dzięki serwisowi internetowemu.

Od 4 maja 2020 jest możliwość otwarcia placówki, co nie oznacza swobodnego spędzania w niej czasu. Warto pamiętać, by na początku zachęcać osoby wypożyczające książki, póki zagrożenie nie minie,  aby przeglądały katalogi biblioteczne w domu oraz, jeśli jest oczywiście taka możliwość, zamówić książkę telefonicznie i zgłaszać się tylko po jej odbiór, nawet na konkretną godzinę. Wszystko po to, by zminimalizować kontakt z innymi czytelnikami stojącymi przy ladzie, lub w kolejce. Warto pamiętać o maseczkach i zachowaniu bezpiecznej odległości. W miarę możliwości warto zapewnić również czytelnikom dostęp do stanowiska mycia i dezynfekcji dłoni, oraz jednorazowych rękawiczek czy maseczek.Procedury zachowania bezpieczeństwa pracowników biblioteki i czytelników nakładają kwarantannę dla książek zwracanych. Bibliotekarz po odbiorze książki od czytelnika powinien zdezynfekować ladę lub blat, na którym leżały książki. Zanim znów trafią do kolejnych użytkowników biblioteki, należy poddać je „kwarantannie”. W jaki sposób? Wystarczy przełożyć je do skrzyni, pudła, torby czy odłożyć na specjalnie wydzielone półki, uprzednim opisaniem ich datą zwrotu i ponownym terminem możliwości wypożyczenia. Pomieszczenia zaś należy regularnie wietrzyć, zdezynfekować klamki, przełączniki cały potrzebny sprzęt, często używane powierzchnie lub elementy wyposażenia.Przestrzeganie zasad profilaktyki zaprezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia i GiS jest koniecznością. Warto umieścić w bibliotece informacje oraz instrukcje dotyczące tych zaleceń, dostępne na stronie GiS. Czytelni nie należy otwierać aż do zakończenia epidemii. Warto korzystać z katalogów internetowych i zasobów e-bibliotek.Kiedy będą otwarte biblioteki?Zakaz dotyczący bibliotek został zdjęty 4 maja, jednak informacji o otwarciu konkretnej placówki warto szukać na ich stronie internetowej, bądź też skontaktować się telefonicznie z danym oddziałem. Warto śledzić sytuację na bieżąco.

Kupuj książki na strony.

Płać tylko za treści, których potrzebujesz.