July 7, 2020

Jak pisać pracę doktorską?

Najlepiej od początku do końca, albo tak, by treść pracy doktorskiej była spójna, rzeczowa i rozwiązywała postawiony w temacie problem. Porad jest wiele, jeszcze więcej napisanych książek na temat pisania prac.

Jest wiele dostępnych opcji, ale struktura pozostaje taka sama. Zacznijcie od rozmowy z promotorem. Jakim? Tym, który wspierał Was w waszej pracy magisterskiej. Jeśli jest profesorem uniwersyteckim to może zostać opiekunem Waszego doktoratu. Jeśli wyjdzie na to, że nie to przynajmniej może zarekomendować Waszą osobę profesorowi, który podejmie z Wami współpracę.

Później wybierzcie temat swojej pracy doktorskiej. Jest kilka opcji, które możecie wykorzystać:
- poprzez wybranie tematyki, którą zajmuje się wasz potencjalny promotor;
- poprzez ogłoszenia na stronach katedry, instytutów, fora internetowe o stypendiach doktoranckich i grantach naukowych. Czasem nawet korporacje poszukują doktorantów, którzy chcieliby się zająć konkretnym problemem;
- poprzez wybór tematyki, która jest dla Was interesująca. Jedyny problem z tym związany to przekonanie promotora, że tematyka jest faktycznie naukowa i adresuje ona ważną lukę naukową.

Przygotujcie konspekt, plan pracy doktorskiej. Większość artykułów naukowych ma bardzo podobną strukturę, która zaczyna się od krótkiego streszczenia, następnie zarysowania tła metodologicznego, opisu przeprowadzonych badań oraz wyników. Na końcu artykułu znajdują się ograniczenia związane z przeprowadzonymi badaniami oraz rekomendacje dotyczące możliwości przeprowadzenia dalszych badań. Na etapie przygotowywania konspektu doktoratu pewnie będziecie musieli przeczytać kilkadziesiąt artykułów. Aby usprawnić ten proces proponuję zaczynać od czytania streszczeń artykułów i dopiero gdy temat na prawdę wyda Wam się wartościowy to przeczytaj cały artykuł. Bardzo ważne jest czytanie tych części artykułu, które opisują rekomendacje do dalszych badań. Jest to najszybszy i najpewniejszy sposób identyfikacji luki naukowej, która faktycznie będzie nadawała się na temat Waszego doktoratu.

Zakładając, że znaleźliście profesora, który zgodził się zostać Waszym promotorem i udało nam się z nim uzgodnić zakres tematyki Waszego doktoratu na podstawie konspektu pracy ze szczegółowym spisem treści to jesteśmy gotowi na napisanie naszego pierwszego rozdziału pracy.

Ale bądźmy ze sobą szczerzy. Mając konspekt, czyli Wasz plan pracy doktorskiej, najlepiej zaczynać od tego, co przychodzi Wam najłatwiej. Może to być, trzeci czy piąty rozdział, ważne, by zacząć od tego co Wam najłatwiej przychodzi. Pamiętajcie Wasze wypowiedzi w doktoracie powinny być zwięzłe, krótkie i na temat.

Pamiętajcie o wiedzy zaczerpniętej ze studiów i nie tylko. Pamiętajcie, że wiele publikacji i artykułów jest dostępnych zdalnie, bez wychodzenia z domu. Internetowe biblioteki naukowe stoją dla was otworem od zaraz, beż ram czasowych, bez zbędnego dojazdu. Book-box.com to idealna alternatywa dla biblioteki stacjonarnej, ma bogaty wybór publikacji w zasięgu ręki. Skorzystaj z tego, a czas poświęcony na podróż do biblioteki przeznacz na odpoczynek.

Kupuj książki na strony.

Płać tylko za treści, których potrzebujesz.