July 7, 2020

Ile stron powinna mieć praca doktorska?

Zasadniczym celem pracy doktorskiej jest poprawne opisanie tematu, który podjęliśmy. Nikt nie jest w stanie powiedzieć ile miejsca zajmie mu opisanie wszystkiego, co ma znaleźć się w pracy doktorskiej. Nie można tego zaplanować, bo okaże się to dopiero na samym końcu, czyli w momencie gdy skończymy pisać prace doktorską.

W zasadzie nigdzie nie jest powiedziane, jaka ma być objętość pracy doktorskiej. Jest to raczej kwestia zwyczajowa, a z drugiej strony wynika to z tego, co takiej rozprawie należy zawrzeć, jak również z praktyk stosowanych w danej dyscyplinie nauki. Prace doktorskie, inaczej mówiąc też rozprawy, przygotowywane przez adeptów nauk ekonomicznych mają na ogół od 200 do 300 stron znormalizowanego maszynopisu. Są obszerniejsze, jeśli autor zamieszcza aneksy z materiałem źródłowym, a skromniejsze, jeśli mają charakter bardziej sformalizowany.

Zdarzają się prace mające zaledwie 100 stron, ale jest to niezwykle rzadkie i dotyczy raczej doktoratów z zakresu metod ilościowych w ekonomii. Dużo zależy zatem od specyfiki tematu rozprawy oraz predyspozycji autora. Recenzenci oczekują z reguły rozpraw mających około 200 stron, wychodzą bowiem z założenia, że doktorant powinien się wykazać umiejętnością syntetycznego wyrażania myśli.

Nie ma potrzeby przejmować się ilością stron pracy doktorskiej. Nie ma potrzeby się nadmiernie rozpisywać. Nie powinno się stosować też niejasnych skrótów myślowych. Zatem, ile stron powinna mieć praca doktorska? Odpowiedz na to pytanie zależy przede wszystkim od indywidualnych kwestii, takich jak przede wszystkim dostęp do różnego rodzaju materiałów, niezbędnych do osiągnięcia jak najlepszej jakości i najbardziej optymalnej pracy. Zatem nie zwlekaj dłużej i broń się już dzisiaj najlepszą pracą doktorską.

Jak to osiągnąć? Gospodarując odpowiednio swój cenny czas poświęcony na pisanie pracy. Czas, to waluta najcenniejsza dziś, więc przy pisaniu, nauce etc., najlepiej korzystać z dostępnych materiałów online. Rozwój Internetu pozwolił na wygodniejsze rozwiązania. Naukowe biblioteki internetowe stają się coraz bardziej popularne dając dostęp do bogatego księgozbioru. Book-box.com jest wygodną i czytelną aplikacją. Książki tam udostępnione pochodzą z legalnych źródeł, a co za tym idzie daje to poczucie bezpieczeństwa. Możliwość robienia tam notatek, zakładek i bibliografii pozwala trzymać wszystko w jednym miejscu.

Powodzenia w nauce, oraz pisaniu pracy drodzy doktoranci.

Kupuj książki na strony.

Płać tylko za treści, których potrzebujesz.