June 9, 2020

  Co to jest praca inżynierska?

  Wielu przyszłych studentów wybiera kierunki studiów, po których zdobywają tytuł inżyniera. Praca inżynierska podobnie jak w przypadku pracy licencjackiej jest pracą pisaną na koniec studiów I stopnia inżynierskich bądź w połowie dwustopniowych studiów magisterskich. Pozytywna recenzja pracy oraz zdanie egzaminu inżynierskiego upoważnia do posługiwania się tytułem inżyniera. Praca ta, jak i inne prace dyplomowe realizowane na koniec studiów pierwszego lub drugiego stopnia pisane są pod kontrolą i z pomocą promotora.

  Główną różnicą jaka występuję pomiędzy pracą licencjacką a inżynierską jest tematyka, której dotyczą. Inżynierskie dotyczą obszarów typowo technicznych, natomiast licencjackie, bardziej humanistycznych. Objętościowo są dosyć zbliżone, chociaż zdarza się, że licencjackie są trochę dłuższe. Prace inżynierskie stanowią dużo większe wyzwanie, co za tym idzie są trudniejsze do wykonania.

  Oto kilka cech charakterystycznych dla pracy inżynierskiej:
  - umożliwia uzyskanie tytułu inżyniera;
  - polega na samodzielnym rozwiązaniu zadania w ramach jednej lub kilku dyscyplin naukowych zgodnych z kierunkiem studiów;
  - autor powinien wykazać się przede wszystkim umiejętnością wykorzystania istniejącej wiedzy, może tworzyć nową wiedzę;
  - autor wykorzystuje wiedzę z programu studiów, może wykraczać poza program studiów;
  - powinna mieć charakter projektowy, opisowo-projektowy albo opisowo-użytkowy, a na niektórych kierunkach również analityczno-opisowy albo empiryczny;
  - polega na zastosowaniu metod inżynierskich do osiągnięcia celu pracy;
  - zawiera przegląd literatury technicznej dotyczącej podjętego tematu; może zawierać przegląd literatury naukowej;
  - jej część praktyczna jest bardziej rozbudowana.

  Studenci, nie musicie się martwić, że tak trudna praca będzie wam pozostawiona samym sobie. Będziecie mieć przydzielonego promotora, który pomoże wam, doradzi i wskaże istotne rzeczy dla waszej pracy.

  Temat waszej pracy powinien być związany z kierunkiem naszych studiów. Promotor z reguły ma przygotowane tematy. Jeśli jednak nam je nie odpowiadają, to zawsze można umówić się na konsultację i spróbować przekonać go, żeby zgodził się na zupełnie inny temat.

  Bibliografia i zbieranie materiałów jest niezwykle ważnym elementem w przygotowaniu się do takiej pracy i później jej obrony. Rozumiemy ile potrzebujecie czasu na to by się przygotować, nauczyć, napisać. Wiemy też, ile czasu zajmuje dotarcie do biblioteki, stanie w kolejkach, później powrót, dlatego zachęcamy was do skorzystania z możliwości online. Biblioteki internetowe rozwijają się, mają coraz bogatszy księgozbiór, dostępny w każdej chwili.

  Internetowa biblioteka naukowa book-box.com jest na wyciągnięcie ręki. Kilka kliknięć w waszym smartfonie wystarczy by mieć dostęp do bogatej listy książek. Wygoda, łatwy dostęp, a strony tańsze niż w punkcie ksero. Dodatkowo aplikacja tworzy dla was potrzebą bibliografię. Czy to się opłaca?

  Kupuj książki na strony.

  Płać tylko za treści, których potrzebujesz.