July 7, 2020

Co to jest praca doktorska?

Jeśli czytacie ten artykuł, oznacza, że macie ochotę dalej się kształcić i mieć czynny udział w badaniach w Waszej dziedzinie nauki. Możliwe też, że chcecie mieć możliwość pomocy w kształceniu młodszych roczników. Pozwólcie, że wyjaśnię Wam pokrótce czym jest praca doktorska.

Wasza praca doktorska, inaczej nazywana rozprawą doktorską, to nic innego jak praca naukowa spełniająca trzy podstawowe funkcje nauki. Opisywać badane zjawisko, wyjaśniać je i starać się przewidzieć jego przyszły rozwój, czyniąc to zarazem tak by świadomie wnieść do nauki nowy element i udowodnić swoją dojrzałość intelektualną jako badacza i naukowca.

Jest ona potwierdzeniem Waszych umiejętności dostrzegania, sformułowania i rozwiązania problemu badawczego. Świadczy o tym, że wy, jako jej autorzy opanowaliście metody badawcze stosowane w danej dyscyplinie nauki i potraficie się nimi prawidłowo posługiwać. Dodatkowo potwierdza posiadaną przez Was pogłębioną wiedzę teoretyczną i specjalistyczną w zakresie tej dyscypliny.

Jesteście samodzielni i dojrzali intelektualnie, wiecie, co powinniście wiedzieć, wiecie, czego nie powinniście wiedzieć, wiecie czego nie wiecie, wiecie co chcielibyście wiedzieć, wiecie o co i jak pytać, a zarazem, o co pytać nie powinniście.

Praca doktorska powinna podejmować istotny z teoretycznego i praktycznego punktu widzenia problem badawczy, którego dotąd nikt nie postawił lub nie rozwiązał. Jej autor powinien udzielić odpowiedzi na pytanie, na które nauka nie zna jeszcze odpowiedzi i wnieść tym samym coś nowego do nauki przyczyniając się do jej rozwoju. Ten wkład może także polegać na udzieleniu na dane pytanie innej odpowiedzi niż udzielano jej dotychczas, bądź na nowej interpretacji znanych już zależności. Może także polegać na polemice z istniejącymi w nauce poglądami na dany temat i prowadzić do ich weryfikacji. Nie jest to zatem opis pewnej sytuacji, lecz jej pogłębiona analiza świadcząca o tym, że jej autor posiadł wszelkie niezbędne kompetencje do samodzielnego prowadzenia badań naukowych.

Ogromna ilość wiedzy jest potrzebna do osiągnięcia poziomu doktoranta, oraz napisania tej właśnie rozprawy doktorskiej. Czas jest cenną walutą, której zawsze może wydawać się Wam jej mało. Potrzebujecie dużo czasu na odpoczynek i jeszcze więcej na naukę. Mam dla Was rozwiązanie, jak go zaoszczędzić. Wycieczka do biblioteki, kolejki, oraz powrót z niej, trochę zajmuje, więc dlaczego by nie skorzystać z biblioteki internetowej? Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu sięgniesz po potrzebne Ci materiały, publikacje, książki.

Sięgnijcie po telefon czy myszkę, pobierzcie aplikację book-box.com i cieszcie się swobodnym dostępem do publikacji. Oszczędność, czas i komfort, to trzy argumenty, które potwierdzają jej niezawodność i unikalność. Strona kosztuje mniej niż standardowa odbitka ksero. Bez podróżowania do biblioteki stacjonarnej czy szukania ksera, bo wszystko macie w zasięgu komputera. Możecie z niej korzystać w dowolnej chwili, nawet tej ostatniej – nic Was już nie zaskoczy.

Kupuj książki na strony.

Płać tylko za treści, których potrzebujesz.